Kiedy podłoga drewniana nie jest dla Ciebie

Kiedy podłoga drewniana nie jest dla Ciebie

Nie przykrywaj drewnianej podłogi dywanem

Na co dzień nie mamy wpływu na nasze otoczenie. Przyjmujemy setki różnych konserwantów, poruszamy się po zanieczyszczonych miastach i zadymionych drogach. Jeśli więc na horyzoncie pojawi się możliwość zadbania o nasze zdrowie, bez wahania powinniśmy z niej skorzystać.

 

Drewniane podłogi mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Jednak nie dla każdego drewno będzie idealnym materiałem na domową podłogę. Co więc może nam zaszkodzić i czego powinniśmy unikać?

 

Gdy jest pokryta lakierem

Lakier, którym pokrywane są podłogi wielu znanych firm, jest największą zmorą szkodzącą ludzkiemu zdrowiu. W zasadzie bardziej krzywdzi podłogę i nasze zdrowie, niż im pomaga. Dlaczego?

Lakier to sztucznie powstały specyfik, który oblepia drewno nadając mu plastikowy połysk. Ta chemiczna substancja przez wiele lat niczym trucizna miesza się z naszym domowym powietrzem, którym oddychamy.

Jak temu zapobiec? Kupić podłogę pokrytą olejowoskiem. Jest to substancja bazująca na naturalnych woskach i olejach roślinnych. Zastosowanie takiego impregnatu uwalnia więc nas od toksyn możliwych w przypadku lakieru i jego oparów, ponieważ drewno ze względu na swoją naturalną budowę i reakcje występujące w przyrodzie, automatycznie absorbuje impregnat i korzysta z jego właściwości.

Olejowosk jest totalnie niegroźny dla ludzkiego zdrowia, a ten, którym w Kolibri pokrywamy nasze podłogi, jest tak bezpieczny, że tym samym specyfikiem pokrywa się dziecięce drewniane zabawki.

 

Gdy jesteś uczulony na olejki eteryczne

Niektóre drzewa egzotyczne, szczególnie te używane do produkcji olejków eterycznych, mogą być niebezpieczne dla alergików.

Jak temu zapobiec? W Kolibri nie używamy drewna drzew, z których wykonuje się takie olejki. Jeśli jednak chcesz być pewnym braku styczności z drzewami egzotycznymi, możesz wybrać podłogę wykonaną z jednego z naszych rodzimych gatunków.

W ofercie mamy dostępne jedynie najtwardsze gatunki, a te (w porównaniu do miękkich, np. drzew iglastych) są wolne od olejków eterycznych. Z powodzeniem możesz więc zamówić podłogę z drewna dębowego lub jesionowego i nie obawiać się o swoje zdrowie.

 

Gdy zamierzasz ją przykryć dywanem

To, że przykrywanie pięknej drewnianej podłogi uszlachetnionej olejowoskiem odbiera jej urok i przykrywa piękno, wydaje się oczywiste. Dywan lub wykładzina może jednak także przyczynić się do Twoich problemów ze zdrowiem.

Wykładziny na piankowym antypoślizgowym tworzywie zawierają bowiem szkodliwy formaldehyd, którego opary przez wiele miesięcy od założenia ulatniają się w mieszkaniu. W innych wykładzinach (np. tkaninowych czy filcowych) zbierają się natomiast roztocza i bakterie oraz kurz.

Jak temu zapobiec? Nie kupuj dywanów i nie przykrywaj swojej pięknej drewnianej podłogi. Dbaj o nią i sprzątaj zgodnie z zasadami pielęgnacji  podłóg drewnianych, a zapewnisz sobie i swoim bliskim zdrowe i bezpieczne otoczenie.

 

Gdy nie lubisz rozsądnych inwestycji

Jeśli długoterminowe planowanie domowego budżetu nie jest Twoją mocną stroną, to że prawdziwe drewno może być tańsze od paneli, może Cię zdziwić. Wbrew pozorom panele podłogowe mogą być wiele razy droższe od prawdziwej, drewnianej podłogi. Jak to możliwe?

Jedną z zalet drewnianej podłogi jest jej trwałość. Podczas gdy dobrej jakości, nawet połowę tańsze od drewna, panele zużyją się po kilku latach używania, drewniana podłoga jest w stanie przetrwać wiele pokoleń.

W ten sposób, zamiast kilkukrotnie wymieniać panele i co kilka lat powiększać wydaną na nie kwotę, rozsądniej jest zaoszczędzić i zainwestować w podłogę z drewna.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *