Wszystko czego nie wiesz o gatunkach drewna podłogowego! Drewno egzotyczne

Wszystko czego nie wiesz o gatunkach drewna podłogowego! Drewno egzotyczne

Wiemy, jak trudno jest zdecydować się na konkretny gatunek drewna. Dlatego właśnie w poprzednim wpisie omówiliśmy gatunki drewna pochodzącego z Polski. Tym razem przyjrzymy się drewnu egzotycznemu.

 

Orzech amerykański

Nazwę zawdzięcza swojemu amerykańskiemu pochodzeniu. Twardością nie odbiega zbytnio od naszego rodzimego drewna dębowego, jednak oficjalnie w skali Brinella kategoryzuje się go już nie jako drewno twarde, ale próg wcześniej – jako drewno o średniej twardości (na równi z czereśniowym i mahoniowym).

Orzech amerykański wybierany jest zwykle – oprócz charakterystycznego, stylowego koloru – ze względu na typowe dla tego gatunku (także w odmianie europejskiej) usłojenie. Zdarzają się w nim bowiem niepowtarzalne zmierzwienia na liniach słojów zwane wirami. Takie naturalne „uszkodzenie” gładkich, krągłych linii jest nie lada gratką dla osób ceniących sobie indywidualizm i unikalność podłogi.

Mimo tego, jest to idealny kandydat na eleganckie, ciemnoszare posadzki. Jego odcień w porównaniu do europejskiego kuzyna jest o wiele ciemniejszy (choć zdarza się czasem natrafić na zbliżony do naszego rodzimego orzecha). Bardzo dobrze komponuje się z kontrastowym jasnym wnętrzem, a także z żywymi kolorami, ale i minimalistycznym wystrojem.

Merbau

Tajemnicza nazwa tego gatunku w wielu tłumaczeniach oznacza po prostu „żelazne drewno” i w rzeczywistości jest ono prawie o jedną trzecią twardsze od dębu. Zawdzięcza to swoim azjatyckiem korzeniom.

Bogaty kolor tego egzotycznego gatunku oscyluje od jasnego brązu aż po odcień rubinowy. Zaliczany do jasnych, z czasem widocznie ciemnieje pod wpływem światła słonecznego – wtedy tonacja jego koloru staje się bardziej ujednolicona, najczęściej jednak zmierza ku brązowo-pomarańczowej barwie.

Teak indonezyjski

Mimo, że drzewa z tego gatunku występują naturalnie głównie Azji, mają one w Polsce swoją nazwę. Od lat Teczynę, czy drzewo tekowe wykorzystuje się bowiem do budowy pokładu statków i żaglowców.

Dzieje się tak ze względu na nadzwyczajne właściwości Teaku indonezyjskiego, który to, ze względu na wysokie nasycenie naturalnymi substancjami oleistymi, nie nasiąka wodą. Dzięki temu jest to gatunek idealny na podłogi znajdujące się szczególnie w łazienkach czy wilgotnych przedsionkach lub przedpokojach.

Twardość drewna teakowego wynosi ok. 46 MPa, co plasuje je w kategorii tożsamej Orzechowi amerykańskiemu – drewna średnio twardego. Jego barwa zamyka się granicach ciepłych żółto-brązowych odcieni.

Dussie

To nazwa zbiorcza gatunku, w której zawiera się ok. dziesięciu typów tego drzewa. Wywodzące się z Afrykańskiego równika drewno, podobne do Merbau znane jest ze swojej niezwykłej, szlachetnej, nazywanej wręcz królewską, barwy.

Jest to jednak inna szlachetność niż w przypadku Orzecha amerykańskiego. Odcień Dussie jest bowiem o wiele jaśniejszy i cieplejszy, i z czasem ciemnieje pod wpływem promieni słonecznych oraz powietrza.

Drewno, podobnie jak Merbau, cechuje się dużą gęstością i łatwością obróbki. Jego twardość wynosi 76 Mpa (porównywalna do polskiego Dębu lub Jesionu), jednak ze względu na powyższe właściwości kolorystyczne i strukturalne jest to gatunek stosunkowo kosztowny.

Bambus

To wieloletni gatunek drewna, wywodzący się z Azji i przez lata rozpowszechniony na całym świecie. Swoją popularność zawdzięcza rozsławionej twardości. Przez swoją popularność drewno bambusowe jest także jednym z najtańszych spośród drzewa egzotycznego.

Na świecie występuje wiele odmian bambusa. Można bowiem spotkać zarówno takie, które twardością przypominają nasz rodzimy Dąb, ale występują także gatunki twardsze od niego niemal o połowę.

Bambus posiada naturalnie delikatny słomkowy kolor, jednak w celach przemysłowych, poprzez parzenie zawartego w drewnie cukru, uzyskuje się także jego bardziej karmelową barwę. Oczywiście deska podlega takiemu procesowi także wewnątrz swojej struktury, dzięki czemu podłoga nie zmienia koloru po cyklinowaniu.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *