Jak odnowić zniszczoną podłogę – wszystko czego nie wiesz o cyklinowaniu

Jak odnowić zniszczoną podłogę – wszystko czego nie wiesz o cyklinowaniu

Cyklinowanie podłogi drewnianej

Nie ulega wątpliwości, że drewniane podłogi są najbardziej trwałymi i efektownymi materiałami jeśli chodzi o posadzki. W ciągu wielu lat ich użytkowania każdemu może się jednak zdarzyć nieszczęśliwy wypadek. Jak temu zaradzić?

 

Talerze czasem zsuwają się ze stołu, meble rysują drewnianą powierzchnię podłogi, a dzieci upuszczają na nią kubeczki. Jakim więc cudem drewniane podłogi wytrzymują z nami tyle pokoleń?

Wiele żyć każdej podłogi

Jednym z powodów, z których drewniane podłogi są tak trwałe, jest możliwość miejscowej naprawy. Niezależnie od tego, czy jest to mały, denerwujący uszczerbek, większa rysa, czy po prostu wytarty przez kilka lat fragment podłogi – cyklinowanie całej powierzchni lub fragmentu rozwiąże problem z każdą skazą. Czym jednak jest samo cyklinowanie?

Czym jest cyklinowanie

To proces wykończenia, renowacji lub miejscowej naprawy podłogi, a także jej przygotowania do konserwowania i impregnowania. Polega on na szlifowaniu i polerowaniu powierzchni drewnianej podłogi, które odbywają się zwykle z pomocą specjalnych maszyn zwanych cykliniarkami.

Maszyny te za pomocą taśmy ścierającej, która odpowiednio prowadzona przez operatora, ścierają wierzchnią warstwę powłoki drewna, tym samym wyrównując jego powierzchnię i nadając mu bardziej jednolitą i gładką w dotyku fakturę. Całość tego procesu to kilka etapów, na które składają się szlifowanie kolejno grubszymi gradacjami papieru ściernego, następnie drobniejszymi, aby finalnie użyć tych najdrobniejszych i delikatnie wypolerować podłogę.

Cyklinowanie wykonuje się zarówno na nowo położonych posadzkach (w przypadku impregnowania na miejscu), jednak nie ma przeciwwskazań co do cyklinowania podłóg nawet stuletnich (jednak wtedy proces pochłania nieco więcej czasu). W przypadku drobnych, ale uciążliwych uszkodzeń stosuje się także cyklinowanie miejscowe. Obie usługi są dostępne u nas i wiąże się to z jedną z najważniejszych zalet podłóg Kolibri – olejowoskowaniem desek podłogowych.

Łatwość i szybkość

Podczas gdy jeszcze w niektórych firmach wierzy się, że jedynym słusznym impregnatem do drewna jest lakier, w Kolibri podłogi w większości zabezpieczone są olejowoskiem. Lakier potrafi bowiem bardziej skrzywdzić niż chronić. Pisaliśmy o tym w tekście o wyborze najlepszego impregnatu na drewnianą podłogę.

Dzięki zastosowaniu olejowosku, nasze podłogi nie wymagają całkowitego cyklinowania nawet w przypadku bardzo poważnych, ale nie rozległych uszkodzeń. Podłogi zaimpregnowane w taki sposób naprawia się poprzez  miejscowe czyszczenie uszkodzeń papierem ściernym i nałożenie nowej warstwy olejowosku.

Proces renowacji takiej podłogi jest więc nie tylko najszybszym i najłatwiejszym sposobem, ale także najtańszym jeśli chodzi o naprawę podłogi. Dodatkowo renowację najdrobniejszych skaz będziecie w stanie wykonać sami za pomocą narzędzi dostępnych w każdym domu i zakupionego wcześniej olejowosku.

Wygoda

Miejscowe cyklinowanie podłóg olejowoskowanych jest także niezwykle wygodne. Nie musisz bowiem zwalniać całej powierzchni konkretnego pokoju, a jedynie miejsce, w którym znajduje się ubytek. Oszczędza to domownikom czasu i kłopotu, który występuje w przypadku cyklinowania całościowego, podczas którego często jest potrzebna tymczasowa wyprowadzka (nawet przy cylikonowaniu bezpyłowym nie można całkowicie wyeliminować kurzu).

Cyklinowanie na podłogach z drewnianych desek podłogowych można wykonywać co najmniej 3-5 razy w zależności od grubości wierzchniej warstwy deski. Jeśli Wasza podłoga ma swoje lata, była lakierowana albo słabo zabezpieczona i chcielibyście ją odnowić, ekipa Kolibri pozostaje do Waszej dyspozycji.

 

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *