5 powodów przez które drewniana podłoga jest tańsza od innych

5 powodów przez które drewniana podłoga jest tańsza od innych

Gdy myślimy o podłodze wykonanej z drewna, często bardzo niesłusznie wiążemy ją z dotkliwym dla naszego domowego portfela wydatkiem. Tymczasem drewniana podłoga w perspektywie czasu jest, wbrew pozorom, zdecydowanie tańsza niż jej alternatywne i drewnopodobne rozwiązania. Jak to możliwe? Już wyjaśniamy! Oto pięć powodów, przez które drewniana podłoga jest tańsza od innych.

 

  1. Drewniana podłoga jest niezniszczalna

Ze względu na swoje specyficzne właściwości drewno, jak żaden inny materiał budowlany, cechuje się niezwykłą wytrzymałością. Do wykonania drewnianej podłogi wykorzystuje się najtwardsze gatunki rodzimych polskich drzew, takie jak Dąb czy Jesion oraz najtwardsze gatunki drzew egzotycznych, jakie jak Orzech ameryański, Merbau, Teak indonezyjski, Dussie czy Bambus. Odpowiednio zadbane podłogi z drewna są więc w stanie przetrwać, nie tylko do końca naszego życia, ale posłużyć także naszemu potomstwu.

  1. Drewno wychodzi taniej

Za standardowe panele laminowane średniej jakości z montażem zapłacisz około połowę mniej, niż za podłogę drewnianą. Będziesz musiał je jednak wymienić już po kilku latach. Możesz oczywiście kupić jeszcze tańsze panele, ale będzie Cię czekała jeszcze szybsza wymiana. Oznacza to, że w perspektywie czasu na panele wydasz więcej pieniędzy niż jednorazowo na podłogę z drewna. Panele mają bowiem to do siebie, że wraz z czasem użytkowania ściera się ich wierzchnia warstwa nazywana laminatem. Więcej o panelach i o tym, dlaczego nie warto marnować na nie pieniędzy, przeczytacie w poradniku rozwiewającym dylematy dotyczące rozsądnego wyboru pomiędzy panelami a prawdziwym drewnem.

  1. Podłogę drewnianą można tanio naprawić

Nie dość, że tanio to jeszcze miejscowo. Nie ma potrzeby, jak w przypadku paneli, rozbierania całej podłogi. W ciągu kilkudziesięciu lat używania posadzki, gdy tylko dojdzie do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku uszkadzającego gładką powierzchnię naszych desek, wystarczy jedynie miejscowe cyklinowanie i impregnacja. Ponadto podłoga drewniana, w porównaniu do paneli podłogowych, nie wyciera się więc prawdopodobnie cyklinowanie nigdy nie będzie konieczne (warto jednak wiedzieć, że jest ono możliwe przy poważnych uszkodzeniach oraz, że jego koszt jest znacznie niższy niż kilkurazowa zmiana wszystkich paneli podłogowych w ciągu kilku lat używania).

  1. Wymiana paneli jest droższa

Z doświadczenia naszego i naszych klientów wynika, że dobre panele wymienia się średnio co 10 lat. W przypadku paneli tańszych i co za tym idzie gorszych gatunkowo, zmiana będzie konieczna nawet trzy razy częściej. Jednak nawet przy wymianie podłogowych paneli laminowanych co 10 lat – ich koszt całkowity wynosi 250% wartości podłogi drewnianej. Warto zainwestować podłogę, która służąc przez lata nie wyciąga z naszego portfela kolejnych pieniędzy.

  1. Stąpasz po pewnym gruncie

Montując podłogę z prawdziwego drewna masz pewność, że chodzisz po twardym gruncie 😉 Podczas gdy surowiec, z którego wytwarza się panele podłogowe jest jedynie pyłem powstającym w procesie przygotowywania desek podłogowych. Wybór, czy chcemy chodzić po prawdziwej, naturalnej powierzchni, czy po sprasowanych odpadkach należy więc tylko do nas.

Jeżeli nadal nie wiesz co wybrać zapraszamy do naszego artykułu w którym dokładnie opisujemy różnice pomiędzy deską a panelem oraz ich wady i zalety.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *