Select, Natur, Rustic czy Country – czyli co oznaczają nazwy selekcji drewna

Select, Natur, Rustic czy Country – czyli co oznaczają nazwy selekcji drewna

Selekcja drewna – Natur

Jeśli zdecydowaliśmy się już na drewnianą podłogę naturalnie kolejnymi krokami są wybór gatunku drewna, jego koloru oraz typu deski. Zapominamy jednak o jednym, dla wielu enigmatycznym, czynniku – selekcji drewna. Czym jest i o co w niej chodzi? Redakcja Kolibri śpieszy z wyjaśnieniem.

 

Najprawdziwsze drewno naturalnego pochodzenia posiada różnorodną strukturę, zarówno na wierzchu jak i wewnątrz. Jest to podyktowane sposobem rozwoju łyka w drzewie, które później przerabiamy na deskę. W porównaniu do generowanego komputerowo, drukowanego na panelach laminatu o jednakowej fakturze i kolorze imitującym drewno, deski podłogowe posiadają niepowtarzalną strukturę i układ warstw o różnym natężeniu ich występowania w obrębie jednego gatunku.

Mogłoby się więc zdarzyć, że wybierając drewno z wzornika, trafiłyby do Was deski w wybranym gatunku, kolorze i typie, ale różniące się między sobą ze względu na strukturę.

Dlatego właśnie w Kolibri rozróżniamy wizualnie kilka rodzajów selekcji drewna i grupujemy je w zbiory o konkretnych nazwach. Dzięki temu możecie wybrać konkretny rodzaj, a podłoga w Waszym domu będzie jednorodna o obrębie danego rodzaju selekcji. (Doprecyzowując – czasem selekcja drewna nazywana jest również klasą, ale ta nazwa

Grupy wybranych przez nas rodzajów drewna dzielimy od najbardziej jednolitych, bezsęcznych desek, poprzez średnio naznaczone, aż po deski z wieloma naturalnymi sękami w bardziej rozmaitych odcieniach. W czym więc możecie wybierać?

 

Select

To deski wybierane tak, aby były jak najbardziej zbliżone do siebie kolorystycznie. Klasa ta jest najbardziej jednolitą i gładką ze wszystkich rodzajów selekcji drewna. Dodatkowo, ze względu na stosunkowo rzadkie występowanie takich okazów w naturze, jest to także najdroższa dostępnych na rynku selekcji.

 

Natur

Klasa, jak wskazuje nazwa, najbardziej zbliżona do naturalnego wyglądu drewna, który mamy na myśli mówiąc o drewnianej podłodze. W porównaniu do selekcji Select, dopuszcza się w niej drobne zmiany kolorystyczne, a także sporadyczne, drobne sęki. Nie jest to jednak grupa, w której znajdą się pęknięcia. Selekcja ta nadaje się idealnie do wszelkiego rodzaju naturalnych wnętrz.

 

Rustik

Grupa rustik to drewno w pełnej krasie! Znajdziemy tam deski z licznymi sękami różnej wielkości, przebarwieniami i bielą, a także naturalne, drobne pęknięcia (pęknięcia są oczywiście wypełnione specjalną, drewnopochodną szpachlą). Podłoga położona z klasy Rustik pasuje szczególnie do stylu wystroju vintage (postarzanego), ale spełni się także w roli kontrastu łamiącego gładką powierzchnię nowocześnie urządzonego pokoju.

 

Country

Najbardziej zróżnicowane deski trafiają do selekcji Country. Oznacza to, że znajdują się tam zarówno drewno z przebarwieniami, jak także deski z większymi niż w przypadku selekcji Rustic sękami i pęknięciami oraz widocznymi zmianami w kolorze poszczególnych desek.

 

Mix

Niektórzy klienci wybierają także tzw. mix. Są to deski zarówno bezsęczne, jak i z bardzo dużą ilością sęków, odcieni, przebarwień i pęknięć.

 

Warto pamiętać, że wszystkie przywołane rodzaje selekcji drewna wyglądają bardzo naturalnie i nie mają wpływu na techniczne aspekty stosowanych desek. Klasa drewna nie oznacza jego jakości i pod żadnym pozorem te dwa określenia nie powinny być ze sobą mylone.

W Kolibri kładziemy bowiem podłogi jedynie najwyższej jakości, składające się z najlepszych desek. Rodzaj ich selekcji określa jedynie wizualny charakter zamawianej partii drewna tak, aby dopasować podłogę najlepiej do Waszego gustu, wystroju pomieszczenia i ułatwić Wam wybór.

Nasze realizacje, w których opisaliśmy selekcję możecie zobaczyć w galerii zdjęć realizacji.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *