Który impregnat wybrać? Olejowosk versus zwykły lakier

Który impregnat wybrać? Olejowosk versus zwykły lakier

Jeszcze kilka lat temu uważano, że jedynym słusznym impregnatem do drewna jest lakier. Jednak lakier potrafi je bardziej skrzywdzić niż chronić. Wobec tego, który impregnat wybrać? Jaka jest alternatywna?

Lakierowanie podłogi – czy warto?

Podczas swojego życia, drzewo, jak każda roślina, aby przeprowadzić proces fotosyntezy pobiera z otoczenia dwutlenek węgla. Tyle na pewno każdy pamięta z lekcji biologii w podstawówce. Ta sama zasada dotyczy także drzewa ściętego – podłoga z prawdziwego drewna także chce oddychać.

Dlatego właśnie wszelkiego rodzaju lakiery są krzywdzące dla naturalnych drewnianych podłóg.

Gdy impregnujemy podłogę lakierem, oblepia on drewno zamiast wnikać w jego strukturę, przez co lakierowane podłogi nie pracują tak dobrze jak te, zaimpregnowane olejowoskiem.

Chemia uszkadza drewnianą podłogę

Drewniana podłoga zaimpregnowana lakierem jest jak kolorowa sałatka polana olejem silnikowym. Teoretycznie to olej, więc w czym problem? W przeznaczeniu. Każdy wie, że o wiele lepszym dodatkiem do Twojej sałatki byłaby oliwa z oliwek. Dlatego nie krzywdź swoich desek i nie każ swojej podłodze pić chemii.

Nie po to kupujemy drewniane podłogi, żeby chodzić później po kawałku toksycznej, płaskiej i śmierdzącej powierzchni. A niestety prawda jest taka, że skład lakierów to w większości środki chemiczne. Twoim nadrzędnym celem przy aranżacji domu z drewnianymi podłogami powinno być…

Łączenie natury z naturą

Olejowoski to produkty powstałe na bazie naturalnego wosku. Zastosowanie takiego impregnatu uwalnia dom od toksyn, które, jak trucizna, sączą się latami z podłóg pokrytych lakierem.

Ponadto produkowane przez nas podłogi pokryte są olejowoskiem tak bezpiecznym, że tym samym specyfikiem pokrywa się dziecięce drewniane zabawki.

Taka impregnacja sprawia, że również słoje, sęki i ogólna struktura typowa dla rodzaju zastosowanego drewna staje się wyraźniejsza. Dotykając olejowoskowanej podłogi bosymi stopami będziemy więc mogli poczuć prawdziwie naturalne drewno, z unikalną dla konkretnego kawałka strukturą i historią.

Wygląda naturalnie

Podłogi uszlachetnione olejowoskiem, oprócz swojej funkcjonalności cieszą także oko. W porównaniu z tanio błyszczącym lakierem, bardziej matowa tonacja zaimpregnowanej w ten sposób drewnianej posadzki sprawia, że deski, którymi jest pokryta, zachowują swoją naturalną barwę (olejowoski bezbarwne) lub lekko ocieplają i przyciemniają kolor zastosowanego drewna, nadając naszej podłodze domowego charakteru.

Olejowosk wzmacnia i pielęgnuje

Składają się na niego dwa główne składniki: olej, który konserwuje drewno i – wnikając przez pory do wnętrza jego struktury – utwardza je od wewnątrz oraz pielęgnujący wosk, który dodatkowo chroni podłogę przed wnikaniem brudu i wody.

Neutralne elektrostatycznie składniki olejowosku sprawiają również, że podłogi nie przyciągają kurzu i nie elektryzują się tak, jak ma to miejsce w przypadku podłóg pokrytych lakierem. Dzięki temu, pokryte mieszanką oleju i wosku podłogi nie wywołują alergii, są zdrowsze oraz łatwiejsze w czyszczeniu.

Łatwa naprawa i konserwacja

Pielęgnacja olejowoskowanej podłogi jest dziecinnie prosta i przy tym bardzo opłacalna. Proces wnikania wosku w drewno trwa bowiem około pięciu lat. W tym czasie wystarczy zadbać jedynie o to, by olejowosk w miejscach mocniej eksploatowanych nie wytarł się i systematycznie uzupełniać jego niedobory.

To łatwa praktyka, wiążąca się z kolejną zaletą tego typu impregnacji. Podłogi pokryte olejowoskiem można naprawiać miejscowo bez żadnych negatywnych konsekwencji, podczas gdy na lakierowanych posadzkach widać jak na dłoni wszystkie rysy, które pojawiają się na takiej podłodze już po bardzo krótkim czasie eksploatacji. Taka lakierowana podłoga po krótkim czasie nadaje się więc do generalnego remontu.

Dbanie o drewnianą podłogę, szczególnie w pierwszych latach użytkowania, zapewni jej długą żywotność (nawet do stu lat) i pozostawi ją w niezmienionym stanie mimo wielu sytuacji, którym lakier z pewnością by nie podołał. Ponadto, przy samodzielnych naprawach podłóg olejowoskowanych nie trzeba cyklinować, a punktowe renowacje można wykonać w wolnej chwili lub po prostu zadzwonić do nas.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

2 komentarze

  1. I tak uważam, stwarza bardziej sztuczny efekt niż olej. Moim zdaniem ( dzięki temu, że porównałam, bo mam w domu podłogę drewnianą i olejowaną i woskowaną) zdecydowanie wygrywa olej. Akurat ja zastosowałam olej i jestem zadowolona bardzo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *