Drewniane podłogi lakierowane – wady i zalety

Drewniane podłogi lakierowane – wady i zalety

Jeszcze do niedawna drewniane podłogi lakierowane były najbardziej popularnym wykończeniem. Kiedyś drewniane podłogi były lakierowane dopiero po montażu w pomieszczeniu. To powodowało, że prace były bardzo uciążliwe. Przede wszystkim trwały do kilkunastu dni, podłoga była cyklinowana (a więc bardzo się kurzyło) i dopiero lakierowana. Po takiej podłodze nie można było chodzić do czasu, aż lakier wysechł. A na koniec trzeba było wietrzyć pomieszczenia, żeby pozbyć się resztek nieprzyjemnego zapachu lakieru.

Teraz można kupić podłogę lakierowaną przed jej ułożeniem, dzięki czemu zgrabnie omijamy opisane powyżej niedogodności w naszym domu.

Do nas przyjeżdżają gotowe deski, które tylko się montuje. W zależności od wielkości powierzchni, taki montaż trwa 1-2 dni (nasza ekipa w ciągu 1 dnia montuje do 120 m², ponieważ mamy opracowany system prac i elastycznie dostosowujemy ilość pracujących osób do wielkości powierzchni).

W poniższej tabeli przygotowałam zestawienie wad i zalet podłogi lakierowanej. Dzięki temu porównaniu, możesz samemu zdecydować, na czym najbardziej Ci zależy i wybrać sposób wykończenia Twojej podłogi.

Drewniane podłogi lakierowane – wady i zalety

Wady podłóg drewnianych lakierowanychZalety podłóg drewnianych lakierowanych
• Lakiery produkowane są ze sztucznych substancji chemicznych, więc nie zawsze korzystnych dla zdrowia.• Warstwy lakieru tworzą powłokę, która chroni deskę.
• Lakier tworzy na powierzchni powłokę, na której uszkodzenia i zarysowania są mocno widoczne.• Łatwa w czyszczeniu.
• Żeby naprawić powierzchnię lakierowaną, trzeba cyklinować całą podłogę (nie można jej naprawić miejscowo jak przy olejo-wosku).• Można dobrać stopień połysku powłoki – od wysokiego do matowego.
• Śliska i chłodna w dotyku.
• Elektryzuje się i dlatego przyciąga kurz (szybko go widać po sprzątaniu).

Z praktycznych mankamentów podłogi lakierowanej chciałabym zwrócić uwagę na fakt, który często podkreślają nasi klienci. Chodzi o brak możliwości naprawy fragmentów podłogi lakierowanej i konieczność cyklinowania całości w przypadku uszkodzenia. Dodatkowo, obecnie producenci starają się produkować coraz bardziej ekologiczne lakiery, co sprawia, że nie są one tak twarde jak kiedyś. Dlatego tafla lakieru tym bardziej jest narażona na uszkodzenie.

I co ważne, jeśli chcesz mieć naturalną podłogę, to pokrycie ją warstwą lakieru pozbawi Cię odczucia tej naturalności. Jeśli zależy Ci na naturalnej podłodze polecam pod rozwagę podłogi olejowane (olejowoskowane). O właściwościach podłóg olejowoskowanych przeczytasz tutaj.

 

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *