Wszystko czego nie wiesz o gatunkach drewna podłogowego! Drewno z Polski

Wszystko czego nie wiesz o gatunkach drewna podłogowego! Drewno z Polski

Wydawałoby się, że wybór „drewnianej podłogi” jest oczywisty. Okazuje się jednak, że bardzo często nie wiemy, czego oczekujemy od nowej podłogi i w momencie podjęcia decyzji zwykle nie mamy jeszcze gotowej wizji efektu finalnego. Jest to jeden z problemów, przed którym staje każdy przyszły posiadacz drewnianej podłogi – wybór gatunku drewna.

 

Z tego powodu redakcja KOLIBRI specjalnie dla Ciebie postanowiła opisać dwa najlepsze gatunki polskiego drewna, z których sami wykonujemy podłogi dla naszych klientów.

 

Dąb

Przeciętny wiek życia drzewa dębowego wynosi ponad 700 lat. Na terenie Polski spotkać możemy tylko sześć z około dwustu różnych odmian Dębu, z których najpopularniejsze są Dąb szypułkowy, Dąb bezszypułkowy oraz Dąb czerwony,.

Charakterystyczne dla tego gatunku drewna są przede wszystkim nierównomiernie rozłożone słoje różnej wielkości. Jego barwa zależy od wieku konkretnego drzewa – im okaz jest starszy tym drewno będzie ciemniejsze.

Ze względu na swoje właściwości, drewno dębowe to najczęściej wybierane drewno podłogowe. Jest ono bowiem jednym z najtwardszych i najcięższych gatunków drewna. Dzięki temu deski dębowe nie kruszą się, nie pękają i nie ścierają się zbyt szybko.

Jesion

Drewno jesionowe wymieniane jest często obok Dębu jako jedno z najtwardszych rodzimych gatunków – oba z nich kwalifikuje się do grupy drewna twardego. Może być ono nawet odrobinę twardsze od słynnego dębu (którego przeciętną twardość szacuje się na 66-67 MPa, a twardość Jesionu, szczególnie ciemnej odmiany na 74-76 MPa).

Drewno jesionowe posiada, jak żadne inne, wyraźne zarysowanie słojów w strukturze. Dzięki temu, wykorzystane w formie deski podłogowej dodaje podłodze efektu naturalnej surowości. Jego barwa waha się od jasnożółtego do nawet brunatnego odcienia, jednak im starsze drzewo, tym bardziej jego kolor staje się żółty, przez co staje się podatny na impregnację w kolorach ciemniejszych.

Jesion będąc równie wytrzymałym co Dąb jest dla niego świetną alternetywą. Dąb jest jednak wybierany nieco częściej ze względu na szlachetne walory estetyczne, co jednak wcale nie umniejsza przepięknym jesionowym słojom.

 

W KOLIBRI od 14 lat tworzymy naturalnie piękne i długowieczne podłogi. Za przykład może posłużyć znany wszystkim zamek Królewski na Wawelu, w którym część podłóg wyłożona jest naszymi drewnianymi wyrobami.

Już za tydzień zapraszamy do przeczytania artykułu o gatunkach drewna pochodzących spoza polski.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *