Fakty i mity na temat drewna podłogowego i podłóg drewnianych

Fakty i mity na temat drewna podłogowego i podłóg drewnianych

Kobieta chodząca po podłodze

W erze haseł reklamowych, natłoku informacji i tempa, w którym żyjemy niezwykle często padamy ofiarą popularnych sformułowań i utartych przekonań.

Wiele z nich, powtarzana jest tak często przez naszych bliższych i dalszych znajomych, że  sami zaczynamy w nie wierzyć, choć nigdy nie sprawdziliśmy czy są prawdziwe. Zjawisko to dotyczy także branży budowlanej i wnętrzarskiej. Nic więc dziwnego, że wśród pytań klientów istnieje masa mitów, z którymi codziennie w Kolibri się mierzymy oraz wątpliwości które rozwiewamy.

Aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniej podłogi i obalić krzywdzące naturę mity Redakcja Kolibri przygotowała dla Ciebie kilka najpopularniejszych faktów i mitów, które potwierdzamy lub obalamy. Dla każdego z nich stworzyliśmy także osobne publikacje, w których dowiesz się więcej na tematy, które zainteresowały Cię szczególnie. Gotowy? Zaczynamy!

  1. Drewniana podłoga nie nadaje się do łazienki

MIT – w obecnych czasach nie ma żadnego problemu z montażem i utrzymaniem drewnianej podłogi nawet w tak narażonym na wilgoć miejscu jak łazienka czy kuchnia. Ze względu na olejowoskową impregnację i odpowiedni dobór gatunku drewna, nie ma znaczenia czy zamontujemy podłogę w dużym pokoju czy w łazience.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszych tekstach o podłodze w kuchni lub łazience.

Jednak z tym tematem łączy się kolejne stwierdzenie, że…

2. Drewno lite jest lepsze od drewna warstwowego

MIT – trudno bowiem rozstrzygnąć, które z powyższych typów jest „lepsze”. Podłogi z obu tych typów nadal będą bowiem nadal podłogami całkowicie naturalnymi i w stu procentach drewnianymi. Jedyna różnica pomiędzy nimi polega na ich budowie (jedna warstwa drewna lub wiele). Jednak to, którego z nich użyjemy zdefiniowane jest czynnikami takimi jak rodzaj, przeznaczenie podłogi czy warunki panujące w pomieszczeniu.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście o rodzajach podłóg drewnianych

3. Uszkodzonej podłogi nie trzeba cyklinować w całości

FAKT – ale tylko w przypadku podłóg olejowanych lub olejowoskowanych. Drobne, miejscowe uszkodzenia możesz naprawić miejscowo. Wystarczy oczyścić  tylko uszkodzone miejsce i nałożyć na nie warstwę olejowosku. Nie musisz wyprowadzać się z pokoju, przemeblowywać domu i cyklinować podłogi. To aż tak proste!

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście o cyklinowaniu podłogi. Możesz także zamówić ekipę Kolibri do siebie, aby wykonała miejscową naprawę w Twoim domu – szybko i tanio.

4. Ogrzewanie podłogowe pod podłogą drewnianą jest niemożliwe

MIT – zastosowanie podłóg warstwowych sprawia, że ogrzewanie podłogowe nie jest obecnie żadnym problemem. Technologia produkcji drewna wielowarstwowego minimalizuje bowiem skutki pracy drewna w przestrzeni, dzięki czemu podłoga z niego wykonana jest odporna na zmiany temperatur będących skutkiem instalacji grzewczej.Dodatkowo, nacięcia w spodniej części deski zwiększają przenikalność ciepła.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście o ogrzewaniu podłogowym.

5. Drewniana podłoga jest długowieczna

FAKT – podłogi wykonane z drewna będą służyły Tobie i Twojej rodzinie nie tylko w czasie Twojego życia, ale także Twoim dzieciom i ich dzieciom. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie i dobór optymalnej grubości desek drewniane podłogi w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku produktami drewnopodobnymi, są niezniszczalne. Prawdziwa drewniana podłoga jest więc inwestycją na wiele pokoleń, a to tylko jedna z jej wielu zalet.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście o zaletach podłóg drewnianych. Jednak długowieczność każdej drewnianej podłogi obala jeszcze jedna teza z którą dziś się zmierzymy. Ludzie zwykli mówić, że…

6. Drewniana podłoga jest droższa od paneli podłogowych

MIT – krzywdzący i bardzo często powielany. Zwróć uwagę, że nawet wysokiej klasy panele, których jednorazowy koszt jest mniejszy od desek drewnianych, wymienia się częściej niż dziesięć lat. W rzeczywistości, w przypadku większości paneli podłogowych dostępnych na rynku wymiana jest konieczna nawet trzy razy częściej.

Oznacza to, że nawet wymieniając panele co dziesięć lat, ich koszt całkowity jest 2,5 raza wyższy niż w przypadku inwestycji w podłogę z drewna. To podstawowy powód, dla którego warto zainwestować w naturalną, drewnianą podłogę zamiast wydawać ponad dwa razy więcej pieniędzy na sztuczne panele.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście o ekonomicznym aspekcie zakupu drewnianej podłogi do domu.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy wątpliwości i obaliliśmy najczarniejsze mity ciążące na drewnianych podłogach. Jeżeli masz do nas pytanie lub marzy Ci się drewniana podłoga, skontaktuj się z nami – napisz lub zadzwoń.

 

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *