Zwierzęta i drewniana podłoga – jak je pogodzić?

Zwierzęta i drewniana podłoga – jak je pogodzić?

Zwierzęta i drewniana podłoga – jak je pogodzić

 

Dla wielu z nas dom bez zwierząt świeciłby pustkami. Miło jest spędzać czas w towarzystwie psa, kota lub innego zwierzaka, który swoją obecnością poprawia nawet najgorszą atmosferę. Jednak posiadanie czworonożnych pupili w domu, to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki i często straty. Co zrobić żeby bez strat obeszła się i podłoga, i zwierzak? Redakcja Kolibri śpieszy z odpowiedzią!

Trudno wymagać, żeby zwierzę nie poruszało się po mieszkaniu, a jak wiadomo, psie i kocie pazury mogą pozostawiać na podłodze zarysowania. Nic więc dziwnego, że niektórzy obawiają się, czy mogą sobie pozwolić na naturalną drewnianą podłogę.

Przykrywanie wykładziną szlachetnego dębowego drewna nie jest najlepszym pomysłem – w końcu nie po to dbamy o wygląd i kondycję naszej podłogi, żeby później ją przykrywać. Jak zatem zabezpieczyć ją przed pazurami naszych czworonożnych przyjaciół?

 

Zabezpieczenie drewnianej podłogi

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić, jest zadbanie o impregnację desek. Do wyboru mamy lakier lub olejowosk, jednak w przypadku naturalnych desek i prawdziwych zwierząt, nie warto używać żadnych chemicznych lakierów.

Kupując podłogę w Kolibri, Twoje deski przyjadą od razu zabezpieczone naturalnym olejowoskiem – nie musisz więc obawiać się żadnych dodatkowych kosztów. Ponadto olejowosk stworzony jest w 100% z naturalnych składników, które nie szkodzą środowisku i będą bezpieczne dla naszych czworonogów.

Ponadto naturalne właściwości olejowosku sprawiają, że nie tylko zabezpiecza podłogę, ale wnika w wewnętrzną strukturę drewna. Dzięki temu potencjalne zarysowania będą niemal niewidoczne, a Twoje zwierze nie będzie ślizgało się po podłodze jak byłoby w przypadku zastosowania lakieru.

Impregnacja podłogi olejwoskiem ma także wiele innych pobocznych zalet takich jak zabezpieczenie podłogi przed wilgocią (pomocne szczególnie w przypadku zwierząt które się ślinią lub szczeniąt), a wszystkie jej zalety opisaliśmy w artykule dotyczącym olejowosku.

Ponadto warto wybrać deskę o strukturze szczotkowanej, która naturalnie podkreśla układ słoi oraz w naturalnym kolorze drewna. Dzięki temu ewentualne zarysowania są mniej widoczne – wtapiają się w strukturę drewna i można je łatwo zatuszować nanosząc dodatkową warstwę olejowosku. Przy większych uszkodzeniach taką deskę można bez problemu zaszpachlować lub przetrzeć uszkodzenie papierem ściernym bez konieczności cyklinowania całego domu.

 

Jaką gatunek podłogi wybrać do domu ze zwierzętami?

Podłoga w domu, w którym mieszkają zwierzęta, powinna być przede wszystkim wytrzymała. Nie polecamy więc podłóg z miękkich gatunków drewna, ponieważ w kontakcie z twardymi pazurami, bardzo szybko straciłby swoje estetyczne walory. Znacznie korzystniejsze będzie wybranie podłogi z rodzimego drewna dębowego lub jesionowego.

Które powinieneś wybrać? To zależy od twojego wnętrza. Aby je dopasować zapoznaj się z naszym wpisem dotyczącym podłóg we wnętrzach, skorzystaj z naszego aranżatora podłóg lub skontaktuj się z naszym ekspertem, który odpowie na wszelkie Twoje pytania i rozwieje wątpliwości.

Gdy już wybierzemy trwałą podłogę z twardego gatunku drewna oraz zastosujemy odpowiednie środki zabezpieczające, możemy być pewni, że nasza nowa podłoga przeżyje wiele pokoleń. Wszystkie nasze jeszcze na etapie produkcji pokrywane są pierwszymi warstwami olejowosku, a zamontowana u Ciebie podłoga jest od razu gotowa do użytku. Nie musisz martwić się o dodatkowe koszty cyklinowania czy lakierowania. Twarda podłoga pokryta olejowoskiem skutecznie przetrwa nawet najbardziej ruchliwego przyjaciela człowieka.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *