Pielęgnacja podłogi olejowoskowanej

Pielęgnacja podłogi olejowoskowanej

Pielęgnacja drewnianej podłogi

Nowa generacja ochrony drewnianej posadzki jest obecnie najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa i konserwacji desek na lata. Jednak wiele osób wciąż pyta o to, jak prawidłowo dbać o tak zabezpieczone podłogi. To nic trudnego! Redakcja Kolibri już spieszy z wyjaśnieniem.

Wiele razy wspominaliśmy już o zaletach podłóg zabezpieczanych tym impregnatem. Dbanie o podłogi zaimpregnowane olejowoskiem jest naprawdę łatwe i szybkie.

 

Używaj naturalnych specyfików

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest naturalny skład olejowosków. Jest to bowiem nic innego jak mieszanka olejów i wosków występujących w przyrodzie.

 

Dzięki takiemu składowi olej może wnikać w strukturę drewna i konserwować je od wewnątrz, podczas gdy woski pozostające na powierzchni desek dodatkowo utwardzają i uszlachetniają strukturę drewna.

 

Ważne więc, aby przy pielęgnacji podłogi unikać popularnych detergentów. W kontakcie ze strukturą chronionego w ten sposób drewna, mogłyby one rozpuścić tłuszcze zawarte w olejowosku i tym samym doprowadzić do uszkodzenia warstwy ochronnej. W tej sytuacji zastanawiasz się pewnie…

 

Czym czyścić drewnianą olejowoskowaną podłogę?

Odpowiedź jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Do tego przeznaczone są mydła do podłóg olejowoskowanych. Skoro olejowosk bazuje na naturalnych składnikach, Twoja podłoga wykonana jest w 100% z naturalnego drewna, czyszczenie posadzki powinno odbywać się także możliwie naturalną i prostą metodą.

Ze względu na te właściwości składników olejowosku, impregnat ten nie tylko chroni przed wnikaniem brudu i wody. Jego elektrostatyczne składniki sprawiają także, że podłogi olejowoskowane nie przyciągają kurzu oraz nie elektryzują się tak, jak ma to miejsce w przypadku podłóg lakierowanych.

Właśnie dlatego, w przypadku cyklicznej pielęgnacji, drewnianej podłodze zaimpregnowanej olejowoskiem w zupełności wystarczy odkurzanie oraz przecieranie jej powierzchni wilgotnym mopem z dodatkiem mydła do podłóg olejowoskowanych.

 

Magiczny okres pięciu lat

To czas liczony od pierwszego kroku na naszej nowej podłodze. Warto o nim pamiętać, ponieważ przez ten okres olejowosk ciągle wnika w drewno.

Dlatego oprócz zwykłego sprzątania, raz w roku należy odnowić warstwę olejowosku. To zwykłe pastowanie, jakie niektórzy z nas może pamiętają z przeszłości. Można to zrobić samodzielnie, można również taką konserwację zlecić ekipie parkieciarskiej. Powtarzanie konserwacji zalecane jest przez pierwsze 5 lat użytkowania, ponieważ w tym czasie drewno cały czas nasiąka olejowoskiem.

Dodatkowo warto wspomnieć, że w przypadku uszkodzeń podłogi olejowoskowanej możliwa jest jej punktowa naprawa, co nie jest możliwe w przypadku podłóg lakierowanych.

 

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *