10 zalet drewna, o których nie miałeś pojęcia

10 zalet drewna, o których nie miałeś pojęcia

Zalety drewnianej podłogi

Drewniane podłogi znane są ze swojej trwałości i ponadczasowej elegancji. Posiadają one jednak więcej właściwości, o których zwykle się zapomina i często nie docenia. Jakich? Przedstawiamy 10 zalet drewna, o których nie miałeś pojęcia.

  1. Trwałość

Jak wspomnieliśmy na początku, jedną z niezmiennych przez lata zalet drewna jest trwałość. Fakt, że drewniane wioski sprzed naszej ery przetrwały po części do naszych czasów, mówi samo za siebie. Drewno ma wiele niezwykłych właściwości, o których powiemy także w kolejnych punktach. Ze względu na swoją budowę i naturalne pochodzenie, podłoga wykonana z drewna jest w stanie wytrzymać do końca naszego życia, a nawet służyć kolejnym pokoleniom.

Wykonane z najtwardszych gatunków drewna podłogi wytrzymają nie jedno uderzenie, upuszczanie zabawek, jak także innych twardych przedmiotów czy nawet pazury naszych czworonożnych przyjaciół. Nie musicie obawiać się śladów czy odbarwień jak w przypadku paneli laminowanych, na których jednolitej powierzchni od razu widać skazę. Tu, w przypadku najpoważniejszych usterek wystarczy cyklinowanie i nikt nawet nie zauważy, że podłodze coś dolegało.

  1. Bezpieczeństwo

Skoro mowa o potomstwie, nie sposób nie wspomnieć o kolejnej zalecie podłóg drewnianych – bezpieczeństwie. W końcu decydującym elementem podczas wyboru posadzki przy okazji urządzania nowego miejsca jest właśnie bezpieczeństwo naszych najbliższych.

Olejowosk, którym pokryte jest nasze drewno (w Kolibri nasze podłogi impregnowane są najczęściej olejowoskiem, zobacz dlaczego) jest tak bezpieczny, że tym samym specyfikiem pokrywa się dziecięce drewniane zabawki. Jest on bowiem produktem powstałym na bazie naturalnych wosków i olejów występujących w przyrodzie. Zastosowanie takiego impregnatu uwalnia więc dom od toksyn, czego nie można powiedzieć o podłogach zalanych parującym chemicznym lakierem.

  1. Łatwa pielęgnacja

Drewniane podłogi pokryte olejowoskiem wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jest jednak ona dziecinnie prosta.. Po około pięciu latach, gdy proces wnikania olejowosku w drewno się zakończy, deski będą już idealnie zakonserwowane. Przez ten czas jedyne wymagane działania polegają na dbaniu o to, by impregnat się nie wytarł oraz – jeśli to nastąpi – systematyczne uzupełnianie jego niedoborów.

Taka pielęgnacja drewnianej podłogi dodatkowo zwiększy jej  żywotność o kolejne lata. Ponadto zapewni jej ponadczasowy wygląd – można bowiem powiedzieć, że pod tym względem podłoga, niczym wino, z czasem staje się tylko lepsza.

  1. Zdrowie

Mało kto o tym wie, ale drewniane podłogi to także jedyny w swoim rodzaju surowiec budowlany, który wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Drewno jonizuje powietrze, którym na co dzień oddychamy. Ponadto pozostaje elektrycznie obojętne, dzięki czemu nie przyciąga kurzu i nie elektryzuje się. Dzięki temu podłoga z prawdziwego drewna jest idealnym wyborem dla alergików i astmatyków, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia ilości roztoczy w domu.

  1. Izolacja akustyczna

Kojarzycie pusty stukot chodzącego po panelach sąsiada z góry? W przypadku podłogi z prawdziwego drewna takie odgłosy nie mają prawa bytu. Prawidłowo położona drewniana podłoga zapewni Wam idealną izolację dźwięków i – co za tym idzie – sprawi, że Wasi sąsiedzi będą mogli spać spokojnie, a Wasze doznania –  przytulniejsze i spokojniejsze. W końcu stąpacie po naturze w najczystszej postaci 🙂

  1. Izolacja cieplna

Jeżeli już poruszamy temat przyjemności, warto wspomnieć o nadzwyczajnej izolacji cieplnej, jaką oferuje drewno. Drewno słabo przewodzi ciepło i dzięki temu nie pozwala ciepłu „uciekać” z domu. Stąd powtarzane przez posiadaczy drewnianych posadzek sformowanie o „ciepłej podłodze” mimo, że ta nie jest ogrzewana.

Należy jednak uważać na gwałtowne i drastyczne zmiany temperatury i wilgotności pomieszczenia, w którym położona jest drewniana podłoga. Również ze względu na strukturę drewna, pod wpływem zmiany warunków panujących w pomieszczeniu, drewniana podłoga nigdy nie przestaje pracować. Dlatego w pomieszczeniu, gdzie warunki się zmieniają, nie poleca się podłóg z drewna litego. Czy to znaczy, że pod podłogą drewnianą nie możesz zastosować ogrzewania podłogowego? Oczywiście, że nie – my na wszystko mamy sposób!

  1. Praktyczność

A więc chcielibyście założyć ogrzewanie podłogowe pod drewnianą posadzką? Żaden problem!

Jeśli pod swoją drewnianą podłogą chcielibyście założyć ogrzewanie podłogowe, zamiast drewna litego wystarczy zastosować drewno warstwowe. Deska taka składa się wówczas z kilku kawałków drewna litego sklejonych ze sobą w kierunku naprzemiennym pod względem ułożenia słoi. Dzięki temu, podczas pracy drewna jeden kawałek nie pozwala drugiemu na rozszerzanie się i kurczenie pod wpływem zmiany wilgotności czy temperatury.

  1. Wygląd

Drewno warstwowe wizualnie niczym nie różni się od podłogi wykonanej z desek litych. Jedyna różnica pomiędzy nimi kryje się pod spodem i zauważalna jest jedynie w przekroju deski.

Oba typy podłóg są zatem wyśmienitym pomysłem zarówno do poważnych i eleganckich wnętrz, ale świetnie sprawdzą się także w pokojach dziennych czy sypialniach dzieci, a nawet w ekstremalnych warunkach takich jak mokra łazienka czy duszna kuchnia.

  1. Duży wybór

Mnogość rodzajów, kolorów, typów i wzorów podłóg drewnianych może być zaletą. Jednak stąd bardzo prosta droga do tego, by stały się one zmorą wybierającego.

Dlatego napisaliśmy poradnik, który pomoże Wam dokonać właściwego wyboru. A gdybyście nadal byli nie do końca zdecydowani, przed zamówieniem podłogi zawsze możecie się z nami skontaktować i wszystko wyjaśnić – chętnie pomożemy i doradzimy.

  1. Opłacalność!

Jeśli powyższe zalety nie przekonały Was do drewnianej podłogi, ta musi przekonać każdą zdroworozsądkowo myślącą osobę. Wbrew temu jak by się mogło wydawać, podłoga drewniana jest tańsza od swoich imitacji i rynkowych zamienników. Jak to możliwe?

Mimo że na wstępie cena deski podłogowej jest wyższa od panela laminowanego, w perspektywie czasu inwestycja w prawdziwą drewnianą podłogę zwraca się kilkukrotnie. Jej początkowa cena wynika bowiem bezpośrednio z wartości surowca (drewna), który przez dziesiątki lat nie wymaga wymiany ani większych napraw czy renowacji, podczas gdy panele wymienia się średnio co kilka lat.

Inwestycja w bardziej trwały surowiec jest więc zdecydowanie bardziej rozsądna, niż wielokrotne wydawanie mniejszych sum na produkt, który szybko się zużywa i niewystarczająco spełnia swoją rolę. Więcej o tym, dlaczego drewniana podłoga jest tańsza od innych pisaliśmy w naszym artykule, do którego serdecznie zapraszamy.

Jak widzicie, drewno ma wiele ukrytych zalet, nie zawsze widocznych na pierwszy rzut oka. Warto rozważyć każdą z nich i przekonać dlaczego drewniana podłoga to najlepszy wybór, jakiego możesz dokonać urządzając nowe miejsce.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *