Dlaczego podłoga z drewna w łazience jest możliwa

Dlaczego podłoga z drewna w łazience jest możliwa

Łazienka z drewnianą podłogą

Drewniana podłoga w łazience jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. I choć wydawałoby się, że to niepoważne, ma ono liczne zalety. Dzięki nowoczesnym metodom konserwacji i odpowiednim wybór podłogi, obecnie można bez przeszkód cieszyć się urokiem drewna właśnie w łazience.

Drewno nadaje każdemu pomieszczeniu intymności i ciepła. Naturalne jest więc, że chcemy by podłoga w łazience była przytulna i w końcu odróżniła się od popularnych płytek ceramicznych znanych z wielu polskich domów. Jednak wyboru drewna do takiego pomieszczenia nie powinniśmy dokonywać pochopnie. Tu, ponad innymi walorami, liczy się przede wszystkim…

Gatunek drewna na posadzkę w łazience

Drewniana podłoga w łazience powinna odznaczać się stabilnością i dużym stopniem twardości. Z uwagi na możliwą wilgoć, występującą nie tyle na samej posadzce, co w powietrzu oraz częste zmiany temperatur, najbardziej pożądane będzie drewno twarde i stabilne.

W łazienkach sprawdzą się więc przede wszystkim egzotyczne gatunki drewna, które nasycone są własnymi substancjami oleistymi. Wśród gatunków egzotycznych, prawdziwym zwycięzcą w walce z wodą jest Teak Indonezyjski. W swoim składzie posiada on tak dużo olejków eterycznych i żywic, że używa się go do produkcji burt statków i żaglowców. Co więcej, jest to gatunek o niezwykle szlachetnym wyglądzie, dzięki czemu oprócz trwałego i stabilnego drewna pod naszymi stopami, podłoga dostarczy nam także miłych doznań estetycznych. Należy jednak pamiętać, że sam gatunek drewna to nie wszystko. Liczy się także także jego rodzaj.

Rodzaj drewna na podłogę w łazience

W tym przypadku powinniśmy zdecydować się na drewno warstwowe, bez sęków oraz ubytków, w możliwie małych rozmiarach pojedynczych desek. Dzięki swojej budowie, gdy drewno pracuje pod wpływem zmian atmosferycznych, jedna warstwa drewna nie pozwala drugiej na rozszerzanie się i kurczenie. Dzięki tej wielowarstwowej technologii drewniana podłoga staje się o wiele bardziej wytrzymała w obliczu walki z wilgocią.

Pielęgnacja drewnianej podłogi w łazience

Drewniana podłoga w łazience, w szczególności pokryta olejwoskiem, wygląda bardzo naturalnie i efektownie. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, choć nie są to zabiegi inne niż w przypadku każdej drewnianej podłogi.

Przede wszystkim warto zachować podstawowe zasady higieny drewna – zadbać o dobrą wentylację łazienki oraz wycierać z posadzki wodę. Twarde drewno zaimpregnowane olejowoskiem jest bardzo wytrzymałe, ale nawet Teak zanurzony w wodzie po pewnym czasie straci swoje właściwości. Dlatego właśnie tak ważne jest pamiętanie o podstawowej higienie, szczególnie w tak specyficznym środowisku jak łazienkowe.

Mimo że mówimy o łazience, powinniśmy wstrzymać się z wszelkimi silnymi detergentami na podłodze. Niektóre z nich mogłyby bowiem rozpuścić tłuszcze zawarte w strukturze drewna i olejowosku. Drewnianej posadzce wystarczy zwykłe odkurzanie, przecieranie wilgotną szmatką ze środkiem do podłóg olejowoskowanych.

Jak widać, jeśli chodzi o drewnianą posadzkę w łazience, nie ma się czego obawiać. Warto pamiętać, że drewno wymaga troski i pielęgnacji. Szczególnie w pomieszczeniu, które narażone jest na wilgoć dużo bardziej niż w innych pomieszczeniach. Mimo wszystko efekt, jaki daje drewno w łazience jest wart odrobiny wysiłku. Podłoga wygląda naturalnie, a łazienka staje się naszym prywatnym salonem spa, pełnym relaksu i intymności.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *