Rodzaje podłóg drewnianych. Z czym to się je i jakie są konsekwencje

Rodzaje podłóg drewnianych. Z czym to się je i jakie są konsekwencje

Decyzja o kupnie drewnianej podłogi przychodzi łatwo. Szczególnie jeśli przeczytaliście nasz artykuł, mówiący o korzyściach finansowych i zaletach podłogi z prawdziwego drewna. Jak jednak wybrać właściwie i który rodzaj podłogi wykonanej z drewna nadaje się do wizji i projektu naszego domu?

Redakcja Kolibri spieszy z wyjaśnieniem, które ułatwi Wam wybór. Przedstawiamy rodzaje drewnianych podłóg wraz ich charakterystyką i zastosowaniem.

Parkiet

Widok popularnych niegdyś posadzek i wykonanych z wielu drobnych kawałków małych deseczek znany jest wszystkim. Istnieją różne długości i szerokości deszczułek, które układa się w proste, a czasem także w bardziej skomplikowane wzory. Niektórzy odpowiednie i estetyczne układanie parkietu uważają nawet za sztukę.

Obecnie odchodzi się od wieloelementowych parkietów mozaikowych rodem z PRL-owskich mieszkań. Zamiast tego korzysta się większych deszczułek układanych w popularne wzory takie jak Jodełka francuska, Jodełka węgierska, Kwadrat francuski czy sławny wśród parkietów Wzór słowiczyński.

Podłoga warstwowa

Na podłogę warstwową składa się zwykle od dwóch do nawet ośmiu warstw drewna litego (czym jest drewno lite wyjaśnimy za chwilę). W Kolibri stosujemy zwykle podłogę trzywarstwową, zaimpregnowaną olejowoskiem.

Warstwowość takiej podłogi niesie ze sobą wiele zalet. Dzięki specjalnemu ułożeniu desek składających się na podłogę warstwową, zapobiegamy bowiem zmianie objętości drewna i tym samym zmianie objętości podłogi, przez którą pomiędzy deskami mogłyby powstać niechciane szpary (co jednak czasem jest pożądanym efektem – o czym opowiemy poniżej).

Dzieje się tak ponieważ kolejne warstwy drewna, są tu układane naprzemiennie w stosunku do kierunku swoich słoi. Sklejone w ten sposób kawałki drewna wzajemnie „trzymają się”, nie pozwalając sobie na zmianę objętości.

Niewątpliwą zaletą związaną z podłogami warstwowymi jest możliwość zamontowania w nich ogrzewania podłogowego. Podłogę warstwową, podobnie jak parkiet, można również wielokrotnie cyklinować jeżeli jest to konieczne.

Podłoga z drewna litego

Drewno lite to nic innego jak jeden kawałek drewna. To deska w najprostszej i zarazem najnaturalniejszej postaci, jaką wykorzystuje się we współczesnym przemyśle.

Gdy świeżo ścięte drzewo trafia do fabryki Kolibri, nasi specjaliści przerabiają je na gotowe do montażu deski podłogowe. Wyprodukowane przez nas podłogi z litego drewna posiadają łączenia pióro – wpust, dzięki czemu po obróbce i wcześniejszym olejowoskowaniu ich montaż jest niezwykle szybki.

Podłogi z drewna litego zmieniają swoją objętość wraz ze zmianami wilgotności w pomieszczeniach . Zmiany wilgotności powietrza w naszych domach często są związane z porami roku. I tak wiosną i latem, kiedy dużo pada i mamy otwarte okna, jest wilgotno, a gdy robi się zimno i włączamy odrzewanie, powietrze staje się suche. Stąd przy suchym powietrzu możliwość pojawienia się wspomnianych wcześniej szpar, które są następstwem naturalnej pracy drewna. Bardzo często jest to efektem wręcz pożądanym przez osoby ceniące sobie naturalność wyglądu i elegancję olejowoskowanego prawdziwego drewna.

W Kolibri produkujemy deski z drewna litego o grubości 15 lub 21 milimetrów, a liczby te uzależnione są od szerokości poszczególnych desek. Dzięki temu wykonane przez nas drewniane podłogi są stabilne i wytrwają lata.

Podobnie jak wyżej wymienione rodzaje podłóg drewnianych, posadzki wykonane z drewna litego można również odnawiać i naprawiać miejscowo przez cyklinowanie oraz ponowne olejowoskowanie. Podłoga z desek litych nie jest jednak dobrym wyborem jeśli zależy nam na położeniu jednocześnie instalacji grzewczej pod podłogą. Ze względu na swoją specyfikę, ten rodzaj podłogi nie powinien być narażony na gwałtowne zmiany temperatur ani wilgotności.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *