Deska podłogowa czy panel? Co wybrać? My już wiemy!

Deska podłogowa czy panel? Co wybrać? My już wiemy!

To odwieczne pytanie i kluczowy wybór każdego, komu zależy na nowej podłodze do swojego domu. Jak jednak wybrać odpowiednio? Jak wybrać tak, żeby było najlepiej? Już wyjaśniamy!

Chociaż różnic pomiędzy panelem a deską podłogową jest wiele, a prawdziwe drewno zlewa się nam przed oczami ze sztucznie wytwarzanymi przez fabryki jego imitacjami, najczęściej decydującym o tym wyborze czynnikiem są pieniądze. Warto jednak znać powody, dzięki którym możemy racjonalnie i świadomie dokonać właściwego wyboru oraz na dłuższą metę zaoszczędzić czas i realne pieniądze, zyskując przy tym wieloletnią satysfakcję ze swojej podłogi.

Co różni panel od deski?

Mimo, że na pierwszy rzut oka nie potrafimy ich od siebie rozróżnić, panele podłogowe nie mają nic wspólnego z prawdziwym drewnem. Co więc sprawia, że często jesteśmy w stanie je ze sobą pomylić?

To zasługa zewnętrznej warstwy zwanej laminatem. Każdy panel jest bowiem laminowany cienką warstwą kolorowego papierowego, foliowego lub plastikowego wzoru o fakturze imitującej naturalne słoje oraz tworzywem nadającym mu połysk. Im droższy panel tym oczywiście imitacja będzie zbliżona do tej, występującej w naturze.

Jednak czynnikiem sprawiającym, że panel nie jest drewnem jest jego wnętrze. Pod nawet najdoskonalszym laminatem kryje się bowiem gęsta, szara masa, na którą składają się resztki, wióry i pył drzewny (powstałe jako odpadki przy obróbce drewna na deski podłogowe) zmieszane z klejem. Tak przyrządzona pod ciśnieniem i odpowiednią temperaturą mieszanka nazywana jest finalnie płytą HDF (z j. ang. High Density Fibreboard).

Jak widać, panele podłogowe są typowym wyrobem drewnopodobnym, powstającym przy okazji przygotowywania prawdziwego drewna. To bowiem po ścięciu oraz obróbce polegającej na wyżłobieniu w krawędziach desek „szybkich złączeń”, pokrywane jest impregnatem (u nas w KOLIBRI jest to olejowosk – koniecznie zobacz dlaczego!) i już nadaje się do instalacji.

Natura zadbała o resztę – nie musisz, jak w przypadku paneli mających wiele odmian płyt i parametrów, martwić się o to czy drewno na podłodze będzie wystarczająco gęste, jak będzie pochłaniało dźwięk lub w jakim stopniu będzie odporne na wilgoć. Po prostu wybierz odpowiedni gatunek i kolor albo skontaktuj się z nami, abyśmy mogli pomóc Ci dopasować podłogę najlepszą dla Twojego domu.

Rodzaje paneli i desek podłogowych

Jak powiedzieliśmy wyżej, panele podłogowe to zwykle płyta HDF i imitujący fakturę drewna laminat. Ze względu na różnice w procesach produkcyjnych poszczególnych firm, ich gęstość może wahać się w granicach 850-920kg/m3. Ma to swoje wady i zalety. Zdarza się jednak, że panele wykonywane są z bardziej miękkiej płyty MDF (o mniejszej gęstości – ok. 650-850kg/m3) lub z bardzo miękkiej płyty wiórowej.

Również w kategoriach laminatu występują bardzo różne jego odmiany. Najpopularniejszym, o którym już wspomnieliśmy jest laminat imitujący kolor i naturalną strukturę usłojenia drewna, jednak można spotkać się także z panelami wykończonymi laminatem totalnie gładkim i matowym, połyskowym, perlistym lub o strukturze skórki owocu cytrusowego. Wszystkie wyżej wymienione narażone są jednak na ścieranie (w końcu to tylko cienka warstwa laminowana) w trakcie eksploatacji, które – porównując panele do drewna – następuje drastycznie szybko.

Z prawdziwym drewnem jest prościej. Nasze deski podłogowe w KOLIBRI pochodzą wyłącznie z najtwardszych gatunków takich jak rodzimy dąb i jesion, czy egzotyczny orzech amerykański, merbau, teak indonezyjski, dussie lub bambus. Ich odcień i rodzaj to jedne z kluczowych elementów Twojego późniejszego komfortu. Możesz je wybrać na naszej stronie internetowej lub umówić się z nami na dobieranie odpowiednich z nich na miejscu, w Twoim domu.

Jeśli wybierzesz już gatunek i odcień swojej podłogi warto zastanowić się na jej rodzajem. Istnieją dwie możliwości – podłoga warstwowa oraz podłoga z drewna litego. Drewno lite to drewno w najbardziej naturalnej ze swoich postaci, wykonana z jednego kawałka drewna. Warstwowa podłoga drewniana składa się natomiast z kilku cieńszych warstw litego drewna ułożonych i sklejonych ze sobą naprzemiennie kierunkiem słoi.

Więcej rodzajach podług możesz przeczytać w naszym artykule, mówiącym o występujących pomiędzy nimi różnicach. Oba rodzaje są jednak przepiękne i przy tym niezwykle wytrzymałe. Ich wybór zależy tylko od Twojego upodobania i charakteru pomieszczenia, w którym ma odmienić nowa podłoga.

Eksploatacja – czyli co się opłaca

Zdajemy sobie sprawę z tego, że powyższe różnice mogą jeszcze nie do końca klarownie ukazywać najlepsze rozwiązanie. Jeżeli jeszcze nie przekonałeś się o tym, że deska podłogowa jest definitywnie lepszym kandydatem na podłogę w Twoim domu, chcemy zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jeden zasadniczy aspekt.

Ze względu na budowę laminowanego panela, jego wierzchnia warstwa ściera się w zastraszającym tempie. Warto zauważyć, że eksploatacja prawdziwego drewna jest, w porównaniu do paneli podłogowych, niemal niezauważalna. Miejsca, w których drewniana podłoga zużyje się, wytrze lub uszkodzi można także bez problemu ponownie miejscowo naprawiać oraz impregnować olejowoskiem.

Oznacza to, że inwestycja w prawdziwą drewnianą podłogę zaoszczędzi Ci zarówno czas jak i nerwy oraz przede wszystkim pieniądze, które zwyczajnie byś stracił, kupując panele podłogowe.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *