Jak odróżnić podłogę drewnianą od paneli

Jak odróżnić podłogę drewnianą od paneli

Wiele osób ma problem z tym, jak odróżnić podłogę drewnianą od paneli. Prawdziwe, drewniane deski podłogowe zlewają się nam przed oczami ze sztucznie wytwarzanymi przez fabryki panelami.
Jak więc odróżnić piękno natury od substytutów?

Podłoga drewniana a panele

Czym właściwie jest lite drewno? To drewno w najczystszej postaci. Taka deska, wykonana z jednego kawałka drzewa, nie jest w żaden sposób klejona, prasowana ani utwardzana. Mamy do czynienia z najprawdziwszym drewnem w jednym kawałku.
Podłoga drewniana może też być zrobiona z kilku warstw drewna sklejonych ze sobą, popularnie nazywa się ją podłogą warstwową. Mogą to być 2 lub 3 warstwy albo wierzchnia warstwa i sklejka brzozowa. Wówczas wszystkie warstwy deski to również prawdziwe drewno.

Panele wykonane są zwykle z gotowych płyt. Mają one niewiele wspólnego z drewnem, ponieważ płyty te są jedynie wiórami lub pyłem drzewnym sprasowanym z domieszką kleju. Na wierzchu paneli przyklejana jest folia z nadrukowaną imitacją rysów drewna.

Czy to ma jakieś znaczenie? Czy warto zainwestować w podłogi, gdy można zadowolić się tańszym substytutem?

Oczywiście! To, jak tworzone są panele w praktyce oznacza szereg wad, takich jak zwiększona łamliwość czy pęcznienie i wybrzuszanie się podłogi, która bardzo łatwo wchłania wodę.

Jak odróżnić drewno od paneli

Mimo że z wierzchu oba rodzaje podłóg mogą wydawać się bardzo podobne, lite drewno można bez problemu odróżnić od płyty wiórowej.

W przekroju panela będzie widoczna gęsta i równa, szara lub brązowa masa, nie przypominająca niczego występującego w naturze. Przekrój prawdziwej deski oraz jej powierzchnia z każdej strony będzie natomiast posiadała widoczne słoje oraz możliwe sęki, czyli prawdziwą drewnianą fakturę.

Dlaczego podłoga drewniana jest lepsza od paneli

Naturalna faktura, usłojenie i sęki sprawiają, że każda deska jest jedyna w swoim rodzaju. Jednak dopiero zestawione ze sobą różne kawałki drewna tworzą niepowtarzalną w swojej strukturze i barwie podłogę z duszą.

Twoja drewniana podłoga żyje więc cały czas. W porównaniu do równej sprasowanej masy, z której zrobione są panele, drewno posiada pory. Sprawiają one, że deski wchłaniają z naszego otoczenia powietrze, parę wodną oraz – co ciekawe – również hałas.
Najnowsza trójwarstwowa technologia pozwala jednak na wyeliminowanie szpetnych szpar, powstających niegdyś w każdej drewnianej podłodze właśnie poprzez taką pracę drewna.

Uwypukla to następne z wad paneli. Ich sucha struktura pozwala bowiem na łatwe nasiąkanie i wybrzuszanie, które często może totalnie zniszczyć podłogę (do tego stopnia, że konieczna będzie wymiana całej posadzki).

Sprawia także, że każdy dźwięk odbija się od jej płaskiej powierzchni. W konsekwencji panele są znacznie głośniejsze od prawdziwego drewna. Odgłosy chodzenia lub upadających przedmiotów mogą więc być znacznie bardziej słyszalne (również na piętrach pod nami).

Kruchość płyty sprawia, że laminat imitujący drewno na panelu bardzo łatwo uszkodzić lub zwyczajnie zetrzeć w ciągu kilku lat, czego nie można powiedzieć o deskach, które ze względu na swoją porowatość są niezwykle sprężyste i wytrzymałe.

Ale budowa to nie wszystko. Prawdziwe drewno wydziela przede wszystkim delikatny, kojący zapach, który każdy z nas na pewno zna (a jeśli nie zna to chętnie go przypomnimy. Umów się z nami!).

Tego nie da rady imitować żaden panel.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *