Podłoga warstwowa i lita – czym się różnią?

Podłoga warstwowa i lita – czym się różnią?

Jeśli szukasz podłogi, to pewnie zauważyłeś, że podłogi drewniane dostępne są w wersji podłogi warstwowej i litej. A jeśli czytasz ten artykuł, to przypuszczam, że zastanawiasz się, którą z nich wybrać.

By pomóc Ci w tym wyborze opiszę, czym różni się podłoga warstwowa od litej i jakie są konsekwencje tych różnic.

Podłoga lita

Podłoga lita składa się z desek zbudowanych z jednego kawałka drewna. W zależności od szerokości, jej grubość waha się od 15 – 21 mm. Im deska szersza, tym powinna być grubsza. Chodzi o to, żeby zrównoważyć siły, które mogą spowodować wygięcie lub nawet odklejenie deski.

Właśnie dlatego, że deska lita zrobiona jest z jednego kawałka drewna, jest ona mniej stabilna niż deska warstwowa. To powoduje, że deska lita jest bardziej wymagająca w montażu (w zależności od szerokości deski i rodzaju podłoża, czasem zalecane są specjalne maty odprężające).

Poza tym, konsekwencją mniejszej stabilności jest zmiana objętości deski pod wpływem zmian wilgotności w pomieszczeniu. I tym samym możliwość powstawania szpar między deskami.  Żeby tego uniknąć, należy utrzymywać jednolitą wilgotność powietrza.

Deska lita zdecydowanie nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Po pierwsze – gruby kawałek twardego drewna stawia większy opór cieplny. Po drugie – deska podgrzewana od spodu będzie się bardziej zsychać.

Podłoga warstwowa

Deska warstwowa to od 2 do 8 sklejonych ze sobą warstw drewna. Warstwy drewna ułożone są naprzemiennie kierunkiem słoi. Dzięki temu poszczególne warstwy nie pozwalają sobie nawzajem na zmiany objętości.

Czyli w praktyce – jest mniejsze prawdopodobieństwo, że pomiędzy deskami warstwowymi powstaną szpary. Oczywiście nie można tego całkowicie wykluczyć przy skrajnie suchym powietrzu, ponieważ drewno jest materiałem naturalnym i reaguje z otoczeniem. Dla przypomnienia, żeby nie zmieniało objętości, wymaga utrzymywania stabilnej wilgotności pomiędzy 40 a 65%.

Podłoga warstwowa została wymyślona po to, by nawet na ogrzewaniu podłogowym można było zamontować podłogę drewnianą.

W Kolibri Podłogi jest dostępna zarówno podłoga warstwowa, jak i lita. Jeśli chodzi o możliwość odnowienia podłogi poprzez cyklinowanie, w obu wersjach możliwe jest co najmniej 3-krotne cyklinowanie.

Podłogę litą wybierają klienci, dla których ważne jest, żeby deska zbudowana była z jednego kawałka drewna. W tym przypadku trzeba mieć na względzie większe prawdopodobieństwo powstania szpar. Jeśli ktoś potrzebuje podłogę na ogrzewanie podłogowe lub chce zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania szpar, zalecamy podłogi warstwowe. Podłoga warstwowa może być montowana zarówno na zwykłą wylewkę, jak i ogrzewanie podłogowe.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *