Warunki montażu podłogi drewnianej – 3 najważniejsze czynniki

Warunki montażu podłogi drewnianej – 3 najważniejsze czynniki

mierzenie wilgoci wylewki

Warunki montażu podłogi drewnianej mają ogromne znaczenie, ponieważ przez montaż w nieprawidłowych warunkach można zepsuć najlepiej przygotowane drewno. Dlaczego? Dlatego że drewno jest materiałem „żywym”, który reaguje na otoczenie. Oto najważniejsze czynniki, o które warto zadbać, żeby potem cieszyć piękną i trwałą podłogą. Biorąc pod uwagę warunki montażu podłogi drewnianej od początku remontu, przeprowadzimy go sprawnie i unikniemy niepotrzebnych kosztów.

Wilgotność wylewki

Najczęściej podłoga drewniana klejona jest bezpośrednio do wylewki. Należy dopilnować, żeby ekipa montująca podłogę zmierzyła jej wilgotność. Wilgotność wylewki cementowej nie powinna przekraczać 2%, a anhydrytowej – 0,5%.

Jeśli wylewka będzie mokra, ułożone na niej drewno nasiąknie wilgocią i będzie pęczniało. To spowoduje, że deski zaczną „łódkować”, tzn. na złączach powstaną wybrzuszenia. Istnieje również ryzyko, że pod wypływem rozpychania się podłogi, zaczną pękać ściany.

Dlatego też warto zwrócić uwagę, żeby podczas prac mokrych wylewka nie była zalewana wodą. A jeśli do tego dojdzie, trzeba na bieżąco ją suszyć przez wietrzenie lub ogrzewanie w sezonie grzewczym. Warto też poinformować ekipę montującą podłogę o takim zdarzeniu, żeby szczególnie zwróciła uwagę na dane miejsce.

By dostosować warunki montażu podłogi drewnianej, w przypadku wyższej wilgotności wylewki, można zastosować specjalne osuszacze lub grunty odcinające wilgoć.

Stabilność i poziom wylewki

Oprócz odpowiedniej wilgotności, wylewka powinna być równa i twarda.

Dlatego warto zwrócić uwagę, czy wylewka się nie kruszy, czy nie jest popękana lub czy się nie ugina. Jeśli to zaobserwujemy, najlepiej poradzić się specjalisty, jakie działania podjąć w tym konkretnym przypadku.

Poza tym wylewka powinna być równa. Podejrzewam, że chciałbyś, Drogi Czytelniku, żeby postawiony na nowej podłodze stół się nie kiwał.

To, czy wylewka „trzyma poziom” wpływa nie tylko na końcowy efekt, ale również na szybkość i koszt montażu . Nierówność dopuszczalna to 3 mm na długości 2 mb. W przypadku dużych odchyleń od poziomu niekiedy stosuje się wylewkę samopoziomującą. W przypadku mniejszych i sporadycznych odchyleń można też dopasować poziom używając w niektórych miejscach większej ilości kleju.

Ważne również, żeby na wylewce nie było zabrudzeń po pracach mokrych np. resztek gipsu, farby lub gruntu. Jeśli takie się pojawią, trzeba będzie szlifować wylewkę, by oczyścić jej powierzchnię.

Wilgotność i temperatura powietrza w pomieszczeniach

Na warunki montażu podłogi drewnianej wpływa również wilgotność i temperatura w pomieszczeniach. Temperatura podczas montażu podłogi powinna wynosić 18-22°C, a wilgotność 45-60% – to najbardziej sprzyjające warunki dla drewna.

Po ułożeniu podłogi, jeśli jeszcze nie mieszkamy w tych pomieszczeniach, warto utrzymywać temperaturę poniżej 18°C i zadbać o stałą wentylację. W sezonie grzewczym warto również zakręcić grzejniki i dodatkowo nawilżać pomieszczenia.

Do zabezpieczenia podłogi na dłuższy czas nie można używać folii, ponieważ folia wstrzymuje przenikanie wilgoci. Dlatego podłogę drewnianą najlepiej zabezpieczać tekturą.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *