Od tego zależy komfort podłogi!

Od tego zależy komfort podłogi!

Podłoga to najważniejszy, zaraz po fundamencie i stropie, element naszego domu. Warto więc zadbać o to, abyśmy korzystając z niej czuli się komfortowo w każdych warunkach i aby dawała nam ona satysfakcję z użytkowania. Od czego jednak zależy komfort naszej podłogi?

 

Podstawową sprawą przy wyborze podłogi jest jej rodzaj. Możliwości jest wiele, jeśli jednak ma to być najbardziej komfortowe rozwiązanie, nie mamy innego wyboru niż podłogi drewniane. Podłogi z prawdziwego drewna to bowiem gwarancja klasy, piękna i wytrzymałości na lata. Te jednak różnią się między sobą, a ich rodzaje w zależności od naszych upodobań także mogą inaczej wpływać na nasz poziom odczuwania komfortu.

 

Typ podłogi

Jednym z takich wyborów, przed którymi stajemy jest warstwowość podłogi. W KOLIBRI tworzymy bowiem zarówno podłogi wykonane z drewna litego, jak i podłogi wielowarstwowe. Czym się od siebie różnią?

 

Nasze podłogi wielowarstwowe wykorzystują technologię prostopadłego łączenia trzech warstw drewna. Dzięki temu podłoga nabiera stabilności redukując naturalną pracę drewna, przez którą w tradycyjnych podłogach zmieniają się rozmiary odstępów pomiędzy deskami. Podłoga wykonana z drewna wielowarstwowego sprawi więc, że będziemy stąpać po pewnym gruncie.

 

Podłogi jednowarstwowe, nazywane także litymi, otrzymywane są natomiast z jednego kawałka surowego drewna. Są one następnie poddawane odpowiedniej obróbce ułatwiającej montaż i uszlachetniającej strukturę drewna (o czym za chwilę). Taki rodzaj podłogi zbliża więc nas do natury, ponieważ posadzka, na której stoimy, to bezpośrednio ta sama deska, która jeszcze chwilę temu była częścią fascynującego ekosystemu.

 

Rodzaj drewna

Gdy wybierzemy już, który rodzaj podłogi będzie odpowiedni dla naszego domu, powinniśmy zastanowić się, jakie drewno wybrać. Rodzime czy egzotyczne, jasne czy ciemne, ciepłe czy chłodniejsze, bardziej usłojone czy gładkie.

 

W KOLIBRI możemy bowiem wybierać spośród prawie trzydziestu kolorów i odcieni drewna, a jeśli zechcesz, stworzymy także kolor dopasowany specjalnie do Twojego wnętrza (w taki sposób powstał kolor dla Pani Jadwigi, dostępny w naszej kolekcji jest do dziś pod nazwą „Dąb Pani Jadwigi”). Od koloru i tonacji desek zależy bowiem atmosfera, którą współgrając z całym domem tworzy odpowiednio dobrana podłoga. Jest to bardzo ważny element, od którego bezsprzecznie zależy nasze samopoczucie w nowo urządzonym miejscu.

 

Komfort użytkowania naszej podłogi zależy również od jej wytrzymałości, a ta bezpośrednio związana jest z jej twardością. Właśnie dlatego wybierając gatunek drewna warto zwrócić uwagę na ten element. W KOLIBRI tworzymy podłogi tylko z najtwardszych gatunków drewna – zgodnie z zasadą mówiącą, że im twardsze drewno, tym lepiej i więcej lat eksploatacji wytrzyma.

 

Wykończenie podłogi

Przy wyborze najbardziej komfortowej podłogi nie możemy pominąć elementu mogącego nadać jej szlachetność wyglądu i gładkość dotyku, o którym obiecaliśmy wspomnieć. Jest nim impregnacja drewna.

 

Może się ona odbywać dwojako – poprzez lakierowanie lub olejowoskowanie.

 

Lakierowane podłogi charakteryzują się tanio błyszczącą taflą i toksycznymi oparami, sączącymi się z naszej posadzki przez lata. Istnieje jednak decydowanie lepsze rozwiązanie – olejowosk. To impregnat powstały na bazie naturalnego wosku i oleju, których zastosowanie uszlachetni naszą podłogę oraz uwydatni słoje, sęki i ogólną struktura typową dla rodzaju wybranego przez drewna – dotykając zaimpregnowanej w ten sposób podłogi bosymi stopami poczujemy więc prawdziwe, naturalne drewno.

 

W KOLIBRI deski wychodzące z naszej fabryki są już zaimpregnowane olejowoskiem, dlatego montaż naszych podług zajmuje o wiele mniej czasu niż innym firmom, które zmuszone są do impregnacji podłogi u klienta.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *