Czego jeszcze nie wiesz o charakterze swojego domu

Czego jeszcze nie wiesz o charakterze swojego domu

Nie od dzisiaj wiadomo, że charakter otaczającej nas rzeczywistości odbieramy w konkretny sposób dzięki barwom, dźwiękom, zapachom i wielu innym pozapraktycznym czynnikom. Nie inaczej jest w przypadku wnętrz. To, czy nasz pokój w odczuciu będzie pogodny lub ponury, większy lub mniejszy, zależy między innymi od kolorów, wystroju, rodzaju, ale też kierunku położonej podłogi.

Optyczne powiększenie

Przyglądając się wnętrzom, nawet bardzo małym, często nie możemy się nadziwić jak to możliwe, że na tak niewielkiej przestrzeni mieści się tyle praktycznych mebli, a do tego wszystkiego, mimo swoich rozmiarów, miejsce nie wygląda na ciasną klitkę.

Zjawisko to jest coraz częściej zauważalne, szczególnie w USA, gdzie z powodu kryzysu mieszkaniowego i wysokich cen nowojorskie apartamenty są pomniejszane i dostosowywane do tworzącego się standardu. Urządzane w ten sposób mieszkanka nazywane są mikroapartamentami.

Swoją coraz to większą sławę zawdzięczają odpowiedniemu ustawieniu umeblowania i zastosowaniu konkretnych barw w połączeniu z odpowiednim światłem. Jeśli nie masz u siebie za wiele przestrzeni, zastanów się nad czymś podobnym. Wystarczy ułożyć meble wzdłuż mieszkania i pozwolić sobie na nieco jaśniejsze zasłony, a do mieszkania od razu wpadnie więcej przestrzeni i światła.

Również dzięki odpowiedniemu ułożeniu desek podłogowych możesz uzyskać optyczne powiększenie swojego wnętrza. W zależności od tego co chcemy osiągnąć – szerokie deski pomniejszają pomieszczenie, wąskie – powiększają. Ważne jest także, by zwrócić uwagę na kierunek ich ułożenia. Podobnie jak w przypadku mebli, ułożenie wzdłuż wnętrza optycznie je „wyciągnie”, natomiast w poprzek – skróci i poszerzy.

Nastrój zależny od koloru

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia doboru barwy ścian i podłogi do danego pomieszczenia.

Rzeczą oczywistą wydaje się ocieplenie pomieszczenia kolorami z kategorii ciepłych czy ochłodzenie atmosfery barwami zimnymi. Badania pokazują jednak, że kolorystyka wnętrza wpływa również na czynniki pozaestetyczne, takie jak zwiększenie wydajności pracy czy, przeciwnie, uczucie zmęczenia lub rozdrażnienie.

Udowodniono, że jasne, ciepłe barwy o stosunkowo niewielkim skontrastowaniu i nasyceniu kolorów sprawiają, że w tak wykończonym pomieszczeniu lepiej utrzymać uwagę i aktywność. Ciemne barwy wprowadzają natomiast ciężkość i uczucie senności, więc nie warto stosować ich w pokojach dziennych czy gabinetach, jednak są idealne do sypialni lub łazienek, gdzie uczucie odprężenia jest pożądane.

Należy też uważać na żywe i jaskrawe kolory. W prawdzie wprowadzają one do pomieszczenia nieco świeżości, jednak należy przemyśleć ich zastosowanie, ponieważ u niektórych osób mogą one wywoływać niepokój i nerwowość oraz niepotrzebnie odwracać uwagę.

Mimo że ścian w każdym pokoju jest więcej, nie należy zapominać, że to podłoga ma kluczowy wpływ na to, jak odbieramy pomieszczenie. Nadrzędną zasadą jest fakt, że ciemne i niskie pomieszczenia powinny być rozjaśniane, a wnętrza jasne i wysokie – przyciemniane.

W związku z tym w małych pomieszczeniach warto zastosować jasne drewno w ciepłym odcieniu (pamiętajcie o ułożeniu desek wzdłuż mieszkania), natomiast drewno egzotyczne i ciemniejsze sprawdzi się w miejscach większych i wyższych, mających więcej światła i przestrzeni.

Dzięki tym kilku zasadom zachowacie elegancki wygląd dużych pokoi i korytarzy, a także poczujecie się dobrze nawet w najmniejszym pokoju Waszych domów.

Wszystkie te zasady mogą oczywiście nieco odbiegać od rzeczywistości, ponieważ każde wnętrze jest inne. Przed położeniem podłogi zaproś do siebie naszych specjalistów, którzy razem z Tobą dobiorą najlepszą kompozycję.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *