Panele a podłoga drewniana – 5 różnic w praktyce

Panele a podłoga drewniana – 5 różnic w praktyce

Co wybrać - panele czy podłogę drewnianą

Przy wykańczaniu lub remoncie domu i mieszkania zastanawiamy się, jaki materiał wybrać na podłogę. O ile do kuchni czy na korytarz często wybieramy płytki, to do salonu i sypialni pod rozwagę bierzemy zwykłe panele lub drewno. Często spotykam się z opinią, że panele bardziej się opłaca, bo są tańsze i że drewno jest trudne w utrzymaniu. Ale czy na pewno?

Panele a podłoga drewniana – zestawienie 5 najważniejszych różnic

Zwykłe panelePodłogi drewniane
• Po uszkodzeniu lub zużyciu wierzchniej warstwy ich odnowienie jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe (po zniszczeniu podłogę trzeba wymienić na nową).• Po uszkodzeniu lub zużyciu wierzchniej warstwy można je odnowić w całości lub miejscowo (podłogi olejowane), dlatego mają trwałość kilkudziesięciu lat.
• Są zrobione z tworzyw sztucznych, PVC, pokryte folią, dlatego mogą emitować substancje szkodliwe dla zdrowia, poza tym są miejscem namnażania alergenów i bakterii – mogą wywoływać alergie, astmę i częste infekcje górnych dróg oddechowych, szczególnie u dzieci.• Są zrobione z drewna, a więc z naturalnego materiału, który ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.
• Elektryzują się i przyciągają kurz, który nieustannie na nich widać, przez co wymagają częstego sprzątania.• Podłogi drewniane, szczególnie olejowane, nie przyciągają kurzu i dlatego po sprzątaniu długo wyglądają czysto.
• Przy chodzeniu słychać odgłos każdego kroku, który może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.• Nie słychać na nich kroków i w mieszkaniu jest cicho.
• Są zimne w dotyku – nieprzyjemnie jest po nich chodzić boso, a dzieci bawiące się na podłodze mogą się przeziębić.• Są ciepłe i przyjemne w dotyku.

Jak widać, panele może i są tańsze w pierwszym zakupie, ale ile lat je można użytkować? Jeśli się zniszczą, to trzeba je wymienić, więc w dłuższym okresie możemy ponieść większe koszty takiego wyboru. Podłogę drewnianą można wielokrotnie odnawiać. Kilka razy widziałam, jak w starych mieszkaniach wymieniany był parkiet dębowy. Drewniane klepki były w zupełnie dobrym stanie! Tyle że dawniej podłoga klejona była na lepiku, który przestał działać i drewno się odkleiło. Gdyby nie to, wystarczyłoby podłogę scyklinować, uzupełnić kitem szpary i zaimpregnować. Wyglądałaby jak nowa.

Z kolei jeśli chodzi o utrzymanie czystości – na panelach kurz widać dużo bardziej niż na podłodze drewnianej (szczególnie olejowanej). Dzieje się tak dlatego, że panele się elektryzują i przyciągają kurz. Kurz widać bardzo szybko nawet po sprzątaniu. Na podłodze drewnianej lakierowanej jest to widoczne w mniejszym stopniu, a przy olejowanej kurzu właściwie nie widać.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *