Dlaczego drewniana podłoga olejowoskowana

Dlaczego drewniana podłoga olejowoskowana

drewniana podłoga olejowoskowana - zalety i wady

Historia mojego znajomego dokładnie pokazuje zasadniczą korzyść, jaką daje drewniana podłoga olejowoskowana.

Kolega miał w swoim domu piękną podłogę dębową, tyle że lakierowaną. Miał też małego synka, który z wielkim zapałem jeździł po podłodze samochodzikami. Tyle że synek kilka razy nie zauważył, że w samochodziku odpadły kółka. I było mu wszystko jedno, czy po podłodze jeździ kółkami czy szura podwoziem ;). I zrobił rodzicom nieprzyjemną niespodziankę dokładnie rysując taflę lakieru na podłodze. Tak więc znajomy po roku od zamontowania podłogi przeprowadził jej remont. Żeby ją odnowić musiał całą powierzchnię cyklinować (czyli wyprowadzić się na jakiś czas z domu, bo przy cyklinowaniu bardzo się kurzy). Tym razem podłogę zabezpieczył olejowoskiem. Teraz już nie widać tak mocno, że podczas treningu rajdowego odpadły kółka. A kolega ma ten komfort, że w przypadku mocnego uszkodzenia podłogi może naprawić tylko zniszczony fragment, a nie robić remontu całego domu.

Wbrew powyższemu przykładowi spotykam się z różnymi opiniami na temat olejowania podłogi. Mam wrażenie, że powstało kilka błędnych założeń z tym związanych. Być może wynika to z tego, że jesteśmy przyzwyczajeni do podłóg lakierowanych i czujemy się bezpieczniej, kiedy na podłodze jest tafla lakieru.

Doskonale to rozumiem – też miałam takie odczucie, zanim przekonałam się do olejowania.
Przede wszystkim często słyszę, że drewniana podłoga olejowoskowana jest ciężka w codziennym utrzymaniu czystości i słabo zabezpiecza drewno. Żeby to wyjaśnić, zacznę od tego, jak działa olej i wosk na drewno.

Jak olejowosk działa na drewno

Olej konserwuje i utwardza drewno wewnątrz. Wosk natomiast zabezpiecza drewno na zewnątrz. Tworzy cienką, właściwie niewidoczną powłokę, dzięki której chroni podłogę przed wodą i wnikaniem brudu.
Zarówno olej jak i wosk to substancje pochodzenia naturalnego. Dlatego bezpieczne dla zdrowia. Takimi olejami zabezpiecza się nawet drewniane zabawki dla małych dzieci. To doskonały dowód na bezpieczeństwo tych substancji.

Korzyści podłóg olejowoskowanych

Oprócz tego, że olej i wosk są substancjami pochodzenia naturalnego bezpiecznymi dla zdrowia, olejowanie ma jeszcze kilka zalet, m.in.:

  • Olej nadaje naturalny wygląd drewna i podkreśla jego rysunek.
  • Drewniana podłoga jest przyjemna i ciepła w dotyku (czujesz, że to drewno).
  • Nie alergizuje.
  • Nie elektryzuje się i tym samym nie przyciąga kurzu (znacznie dłużej niż w przypadku podłóg lakierowanych nie widać na niej kurzu).
  • Nie jest tak śliska jak podłoga lakierowana.
  • Nie widać na niej zarysowań.
  • W przypadku mocnego uszkodzenia można odnowić tylko fragment podłogi. Nie trzeba cyklinować całej powierzchni.

Drewniana podłoga olejowoskowana – wyzwania

Żeby drewniana podłoga olejowoskowana była łatwa w sprzątaniu, wymaga konserwowania specjalnym olejowoskiem przez pierwsze 3 – 5 lat użytkowania. Częstotliwość takiej konserwacji zależy od pierwotnego wykończenia i wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.

Mamy świadomość, że okresowa konserwacja podłogi może być uciążliwa dla klientów. Dlatego przygotowaliśmy specjalne pakiety, dzięki którym w ramach zakupu podłogi oferujemy jej konserwację po roku od zamontowania.

P.S.
Nazwy „olejowosk”, „wosk olejny”, w skrócie „olej” oraz „podłoga olejowoskowana” i „podłoga olejowana” najczęściej używane są zamiennie. Również ja tak stosuję, w każdym przypadku mając na myśli mieszankę oleju i wosku.

Podziel się z innymi
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *